Michiel Becx maakt een van de moeilijkste keuzes uit zijn carrière

Gepubliceerd op: 11-01-2019 09:30

De vierde etappe van Dakar is het eerste deel van de marathon etappe waarbij de deelnemers geen service hebben. Het terrein is zwaar, veel zand en fesh fesh en veel stenen. Veel van de pistes zijn kapot gereden tegen de tijd dat Michiel Becx en Edwin Kuijpers daar doorheen moeten. Op diverse plaatsen kiezen zij ervoor om een omleiding te nemen, omdat bepaalde stukken onbegaanbaar zijn. Op een van die stukken rolt de MitJet en lijkt er motorschade te zijn ontstaan. Becx moet een moeilijke keuze nemen en besluit om terug te rijden naar Arequipa, hij moet opgeven.

Aanvankelijk wilden Becx en Kuijpers niet opgeven, maar de sweeper overtuigde Becx toch om via de harde weg terug te rijden. “Het was echt een zware dag, veel zand en stenen. We hebben ruim drie uur vast gestaan in die witte fijne fesh fesh, tot aan onze knieën. Daarna bleef het lastig, zoveel stukken waren echt kapot gereden. Daardoor hebben we gezocht naar alternatieve pistes om zo toch door te kunnen. Eentje was zo scherp en zacht dat we rolden met de MitJet, maar we kwam wel weer op onze wielen terecht. We konden verder tot de neutralisatie, helaas bleek daar dat de motor een tik heeft gehad.”

Zij begonnen het tweede gedeelte in de schemering: “Het werd al donker, maar we gingen het toch proberen. We zagen al deelnemers terugkomen omdat het niet te doen was. Dat bleek ook, het was zo donker dat we echt niets zagen. Maar, we wilden niet opgeven dus we reden verder. Uiteindelijk raken we in een greppel en rijden we daar lek. Daarna was het onmogelijk geworden, we besloten om op een berg in de vallei te overnachten. Daar hebben we eerst de auto klaar gemaakt om door te kunnen wanneer het licht werd, want we hadden een krom wiel en het bandenaflaatsysteem was afgebroken.”

“Op een gegeven moment komt de sweeper voorbij en wij overleggen met hem over de proef en het vervolg. Zij adviseren om terug te rijden naar Arequipa omdat morgen doorgaan waarschijnlijk ook niet lukt doordat de route daar nog slechter was. Als er dan iets zou gebeuren dan waren we op onszelf aangewezen. Wij wilden natuurlijk door, maar zij adviseerden echt om terug te keren. Uiteindelijk hebben we dat toch gedaan, maar ook dat was een tocht… Wederom veel kapot gereden en langs diepe ravijnen. Om 1 uur waren we in Arequipa.”

Becx wil op zondag graag verder rijden: “In het reglement staat de optie voor diegene die zijn uitgevallen in de eerste week om te kunnen herstarten in de tweede week. Het levert geen medaille op, maar je leert wel veel. Dat is voor ons de reden om te proberen, dus we gaan de komende twee dagen proberen om de MitJet te herstellen. We hebben echt alles geprobeerd, maar onze eigen veiligheid is het allerbelangrijkste.”

Foto: Becx Competition / MCH

Vorige bericht

Hopmans komt ongeschonden uit stenenetappe

Herwin Hopmans had een engeltje bij zich tijdens de vierde etappe van de Dakar Rally 2019. Iets voor de helft van de 406 km lange etappe van Arequipa naar Moquegua sloeg het voorwiel van zijn motor op een steen en werd de berijder er voorover af gekatapulteerd. “Ik ging er wel zo hard vanaf”, vertelt Hopmans. “Maar ik heb niks en mijn motor ook niet.” De vierde dag bestond uit een lange, snelle etappe met veel feshfesh en nog meer stenen. “Stenen, stenen, stenen. Dat had van mij best wat minder gemogen”, vond Hopmans. “Op kilometer 186 sloeg het voorwiel weg op een steen en vloog ik door de lucht. Ik heb mezelf geen zeer gedaan, geloof ik. Ik ben meteen weer opgestaan en heb de motor overeind getrokken. Ik zat zo vol adrenaline en ik was zo kwaad op mezelf dat ik meteen doorging. Er stonden een heleboel mensen te kijken op dat punt en ik dacht: ‘jullie gaan hier niet lang lol aan mij beleven’. Ik moet wegwezen hier.” Weer aan de gang merkte Hopmans dat zijn roadbook het niet meer deed. Het wieltje van de handbediening om het rolletje door te draaien werkte niet meer. “Door de crash moet het elastiek waarmee ik mijn afstandsmeter extra vast heb gezet, om de wieltjes van het roadbook zijn geslagen. Hoe het kan, zo precies, snap ik niet. Toen ik het elastiek weer op zijn plaats deed, deed het roadbook het ook weer.” Ook de motor kwam wonder boven wonder ongeschonden uit de crash. “Ik heb er in elk geval niks aan gemerkt. Zelfs alle spaken zitten nog recht. Ik hoef alleen maar een luchtfilter te vervangen en de olie te controleren.” Dat moesten de motorrijders zelf doen. De deelnemers brachten de nacht door in een afgesloten bivak in Moquegua, terwijl de serviceteams achterbleven in Arequipa. Daar gaan de motorrijders vrijdag weer terug naar toe, middels een etappe van 345 km.
 
Lees verder