Van de Laar voor niets bezorgd

Gepubliceerd op: 11-01-2023 17:43

Jan van de Laar had zich behoorlijk opgewonden voorafgaand aan de tiende etappe van de Dakar Rally 2023. “Ze hadden de spanning ook flink opgevoerd de afgelopen dagen”, verontschuldigde hij zich aan de finish in Shaybah. Al na een kilometer in de proef wist Van de Laar dat hij zich druk had gemaakt voor niets: “Het was fantastisch.”

De organisatie van de Dakar Rally had inderdaad de spanning opgebouwd. Het Empty Quarter: hier gaat het gebeuren. En het zouden heel lange dagen worden. Maar de eerste van de drie dagen in het grootste duinengebied ter wereld was vooral heel erg mooi. “Het ging echt heel lekker en de duinen lagen er ook heel mooi bij. Geen gevaarlijke of gekke dingen, gewoon mooie duinen, in een vloeiende lijn. Het roadbook was ook perfect. We hebben twee minuutjes moeten graven. Dat mag geen naam hebben. Ik kan niet anders zeggen dan: een topdag. Zo wil ik er nog wel drie.”

Jan van de Laar zette de truck na 2 uur en 57 minuten aan de finish, wat goed was voor de veertiende tijd. De komende dagen zullen in elk geval langer en zwaarder zijn. De etappe naar Shaybah was vooral lang door de verbinding van 500 kilometer naar de start van de proef, die maar 114 kilometer was. “Maar wel 100 procent duinen”, vertelt Van de Laar. “Er was 800 meter na de start een haakse bocht naar links, de duinen in. En pas bij de finish er weer uit. Ik heb geen plat stukje gezien.”

Voor de Iveco is dit terrein niet zo erg. Zolang de truck kan blijven rollen, is er niets aan de hand. “Van duinen heeft ie niet te lijden. Hij verbruikt wat meer diesel als we op vol vermogen naar boven gaan, maar er gaan niet veel kapot.”

De monteurs van Fried van de Laar Racing lopen de truck vanavond wel extra goed na omdat de komende twee dagen er geen assistentie bij is om eventuele schade te repareren. Dat moeten de deelnemers dan zelf doen. “Maar veel is er ook niet te doen nu”, meent Van de Laar. “Er zijn geen bijzonderheden, behalve dat ze niet moeten vergeten matrasjes en tentjes erin te knopen.”

Vorige bericht

Eindelijk wint Pascal de Baar weer een etappe

In 2016 won Pascal de Baar de koninginnenrit van die Dakar Rally. Zeven jaar moest hij wachten op een nieuwe etappeoverwinning. Hij zat er al een paar keer dichtbij in de Dakar Rally 2023, maar in de tiende etappe was het toch eindelijk zover. Aan de finish van de 114 kilometer door de duinen, was De Baar 22 seconden sneller dan Mitchel van den Brink. De vreugde was groot bij Pascal de Baar, Stefan Slootjes en Marcin Krüger. “We waren er al dichtbij geweest; gisteren werden we tweede. Maar dan zie je ook dat het sport is”, zei De Baar. “Je kunt niks kopen. Het moet allemaal kloppen: de auto, het team, de crew. En je moet een beetje geluk hebben. Vandaag hadden wij het goede lootje.” De Baar begon goed uitgerust aan de wedstrijdproef, waar eerst een rit van 500 kilometer aan voorafging. “Ik heb vannacht goed geslapen – Marcin wat minder – en ik heb voor de proef ook nog een tukje gedaan. Ik was er wel klaar voor. Ik zag sommige mensen heel nerveus zijn, maar dat had ik totaal niet. Laat maar komen, dit is mijn terrein.” De Riwald Renault was de tweede truck aan de start, achter de Iveco van Janus van Kasteren. Binnen 10 minuten was De Baar al bij Van Kasteren. “Maar ik vermoed dat dat de bedoeling was. Van Kasteren wist sinds vanochtend dat hij klassementsleider werd door het wegvallen van Ales Loprais, dus ik kan me voorstellen dat hij het wel prima vond om te volgen.” Op het einde van de etappe maakte De Baar een foutje, waardoor Van Kasteren wegreed. “Maar in 10 kilometer hebben we 2 minuten goedgemaakt, dus ook op snelheid konden we het. Dat het dan maar 22 seconden verschil is met Mitchel van den Brink? Die was zeker snel, maar hij moest achter zijn vader Martin blijven, zei hij.” Wat De Baar betreft doet hij ook de komende twee dagen, die samen een marathonetappe vormen, mee voor de prijzen. “Het onderhoud wat we nu doen is preventief”, zegt hij in het bivak in Shaybah. “De truck doet het prima. Daar ben ik niet bang voor. De duinen is mijn terrein. Ik zeg niet dat ik wel even ga winnen, maar kanshebber zijn we zeker en we gaan er absoluut ons best voor doen.”
 
Lees verder